Saturday, September 3, 2011

Living math




Noor decided she wanted to visit the acorn (plastic bubbles filled with stretchy fish and amphibians) machine at the grocery store today because she wanted to try to get another octopus.  I asked her how much of her $8.00/week allowance she was willing to spend to try to get that specific toy from the ¢.50 machine.

$2.00 she said, thinking for a minute--I'll get four acorns for $2.00

We headed out to the grocery store, and as we drove down the driveway Noor asked how long it would take to get to the store.  I asked her if she wanted to time it, and she did.  From the end of our road, the trip took 8 minutes and 54 seconds.

Unfortunately, the grocery store had switched out their toy machines since the last time we were there, replacing the amphibians and fish with monkeys and teddy bears.  Noor wasn't interested in either, so she spent her money on a package of Halloween Peeps (already?) ¢.88 and a new comb for Crabby ¢.97.


I didn't think of clocking the milage until we got home and Noor asked how far away the store was.  We looked at Google Maps, which calculated our trip as 3.7 miles, taking an estimated 13 minutes, but I didn't speed, honest.

The drive home took almost a minute less: 7 minutes and 4 seconds.

No comments:

Post a Comment